reede, 30. mai 2014

Elu Kongo külas IT vaatenurgast

Meenutab Eesti elu 98-99 aastal. Võib-olla veidi varemat aega. Netiühendus on siin korralik 100Kbps. Millega võib isegi rahul olla, sest hädapärase meilivahetuse saab tehtud ja kui veel voolu ka on, siis on lausa lust ja lille pidu. Arvuti, millel akut ei oleks - oleks üsna nutune. Olen siis tänaseks läbi käinud 20 kooli. Leidnud 85 arvutit kirjade järgi ja näinud neist ca 15-t. Ülejäänud on olnud kas kappides ja kapi võti on katki murtud ja seitse seppa seda seitsme mäe ja mere taga parandamas. Need siis erinevate projektidega koolidesse tulnud. Mitmes koolis on päikesepaneel ja selle taga auto aku. Edasi väike konverter (kasutan samasugust oma autos) ja siis juba maja üld vooluvõrk. Ehk siis 3 säästupirni ja üks pikendusjuhe. Kahjuks projektorit selle voolu pealt käima ei saanud. Pinge oli liiga madal. Loodan saada veel enne äraminekut ka numbrid juurde, mis sellest uhkest süsteemist välja tuleb.
Interneti pole võimalik siin mail kaabliga saada. Parim pakkumine on 3G, ehk siis reaalselt EDGE ühendus. Pulgamüüjad (loe: MTN ja Vodafon, kes müüvad oma Huawai usb modemit) pakuvad 10GB allalaadimispiirangu juures 30 päevasel perioodil 21Mbps allalaadimis kiirust. Kõikide koolide juures pole veel käinud (5 kooli on käia), kuid parim tulemus on 9471,2Kbit/s. Neid koole, kus parimaks tulemuseks erinevate teenusepakkujate pulkadega jäi 0Kbit/s on kokku olnud ainult 1. Kui kellelegi need numbrid (Kbit/s) miskit ütlevad, siis on mul hea meel infot jagada:
 • 166,6
 • 393,9
 • 93,8
 • 120,5
 • 134,3
 • 727,7
 • 633,3
 • 9471,2
 • 543,1
 • 1032,4
 • 843,1
 • 8474,7
 • 264,4
 • 213,5
 • 1138,6
 • 2192,9
 • 72,3
 • 72,3
 • 136,3
 • 404,1
 • 570,7
 • 8130
 • 8130
 • 8015,5
Kui aga mitte, siis vaadake tuhandelilsi nendest numbritest ja võrrelge seda Eestis kasutusel olevate numbritega. Teenusepakkuja lubas selleks esimeseks numbriks siis 21.
4 koolis on lootust isegi youtubest videot mängitada. Veidi IT modifikatsioone ja nendest 4 koolist annab miskit juba aretada. Nüüd aga selle nädala parima osa juurde. Tänase päeva juurde.
Lühikokkuvõte veel eelnevast:
Esmaspäev: saabumine, riigipüha, Bolgas käimine, Vodafone pulga hankimine.
Teisipäev: Mõõtmised koolides (Haridusametis; Zua Primary School; Kong-Daborin Primary School; Daborin-Kongo Junior High) ja Bolgas käik, sest MTN-i töötaja ei hakanud esmaspäeval veel tääle tulema.
Kolmapäev: Mõõtmised koolides (Dasabligo Junior High School; Dasabligo Primary School; Kong Junior High School; Kongo Primary School; Gorug Primary School; Gane-Asonge Primary School; Zoopeliga primary School; Zanlerigu Junior High; Zanlerigu Primary School; Daliga Junior High; Daliga Primary School) 36-42 kraadi päikese käes õues olla ei ole just IT inimesele ideaaltöötingimused. Koju tulles kulus 2l vett sisse poole määrimiseks ja umbes 10 korda niipalju peale määrimiseks, et kehatemperatuur saada jälle normi piiridesse.
Neljapäev: Mõõtmised koolides (Logre Junior High; Pelungu Junior School; Pelungu Primary school; Kongo Senior High; Nangodi Primary School; Nangodi Junior High; Soliga primary School; Damol-Tindongo Primary School; Yakuti Primary School; Logre Primary School). Ilm ikka ilus üle 30 kraadi sooja. Alla 100Kbit/s neti otsas on pingimine allalaadimis kiiruse testi tegemine ikka korralik ikaldus. Lehe laadimiseks kulus n+ min ja siis teed seda kõike teise ISP pulgaga uuesti ja ega väga suurt vahet alati ei olegi.
Reede: Tore päev. (P.S: Eelnevates arvutinumbrites järgnev kool ei kajastu)Pidime algul käima ülejäänud koolides ja alustasime (Presentation Brothers Primary School-iga ja liikusime edasi Junior High-sse) Viimases jäidki mõõtmised tegemata, sest:
 • Neil oli neti ruuter olemas
 • Neil oli arvutiklass 28 arvuti töökoha ja õpetaja arvutiga
 • Neil oli kaabeldatud arvutiklass
 • Neil oli switchi kapp koos 2 rackitava D-Linki 16 pordise switchiga.
Ainuke mure mis neil oli, oli see, et asjad ei tööta.
Tegime võrgu plaani korda ja ajasime välja kõik 32 võrgukaablit, mis majas kasutusel oli.
Markeerisime kaablid+pesad (maalri teibituuning oli päevakorral, kuid parem kui mitte midagi): Õnneks mina ei pidanud midagi muud tegema kui nõustama oma tublit tsiklijuhti, kes tegi kogu selle töö ära ja sai ka aru, mida ta teeb. Kui jaanipäeval külm ära ei võta teda (soojal maal vaevalt) siis võib temast veel asja saada. Kui kaabeldusest aru saadud, siis selgus, et võrgu tööd takistas ühe 20cm pikkuse kaabli puudumine ruuteri ja ruuteri kõrval oleva switchidesse mineva võrgupesa vahel. Kuna ma ise jälle seda teha ei tahtnud :), siis oli mu sõber valmis kohe kaablit tegema. Otsisin välja tangid, kaablijupi ja suhkrutüki ning kõik oligi järgnevaks 30-ks minutiks valmis. Nii kaua läks aega, kuni näpud tegid seda, mida mõistus tahtis ja mõistus tegi seda, mida vaja oli teha :) Noorhärra tegi oma esimese võrgukaabli B standardi järgi. Kuna võrk hakkaski nüüd tööle ja kui koolil oleks veel ostetud mõned Gb andmemahtu siis saaks asja juba päris vahvalt siin teha. Edasi panime projektiga saadud arvutid käima ja selgus, et kahel oli adapter läbi, kolmel oli windows 7 katki, ühel kõvaketas ja ühel ekraan. (P.S. siin hoitakse arvuteid riide all, sest klassi akendel pole klaase ees ja tolm mida tuul keerutab jätab arvutitele korraliku jälje. Sisuliselt võib IT mees võtta Eestis puidufirma kontori arvuti (eeldusel et kontor on tsehhiga samas hoones) ja vaadata arvuti sisse. Pilt on enam vähem sama). Noorhärra sai katkise ekraaniga arvutist kõvaketta välja kruvimisega suurepäraselt hakkama ja pani selle teise arvutisse ka sisse. Tema suureks imestuseks hakkas arvuti tööle. Tõeline AHAAA effekt :) Ja mina ei pidanud jälle miskit tegema :) Küll mul ikka vedas :) Järgmise protseduurina oli meie tegemistega liitunud ka IT õpetaja, sest kontrolltööd paberil olid tal parandatud ja koju mineku ainsaks segajaks olime meie, kes ei suuda päeva korraliku mustanahalise pedagoogi kombel kella 14:30-15:00 paiku lõpetada. Seepeale hakkasime vaatama neid arvuteid kellel oli Win katki. Enamuse probleemiks oli viirus ja kuna aeg pitsitab takka, lahendus peab olema selline, mida nad suudavad rakendada ilma minu siinolekuta ja odav (loe: tasuta, sest koolil oleks vaja osta netti 80 sedi eest - 20€ eest kuus, kuid seda raha ei ole) siis ainuke reaalne lahendus on Ubuntu. Olgu mainitud ka, et IT õpetaja ei olnud valmis istuma 4-10h koolis ja laadima alla drivereid, kõiki vajalikke programme uuestijne..
Seega õppisime edasi Ubuntu installimist. Ainuke segav faktor oli, et Ubuntu ei tunne Ghana riiki ja Accrat, kui selle pealinna. Hiirega nii täpselt aga klikkida ei saanud. Alati vedas ühte või teise kohta selle punkti asukoha puhul ära. Samuti oleks abiks olnud kohalik teadmine millise naaberriigiga ollakse samas ajaväändis, kuid jah. Sellest teadmusest oli meil puudus. Aga seda parem - nüüd on põhjust noortel Ubuntufännidel menüüdes rohkem sobrada. 3 arvutit milles Ubuntu saime tööle 45 min ja olid kasutusvalmis olid õpetaja jaoks kui taeva õnnistus, sest nüüd ta sai ise arvuteid korda teha, kui õpilased miskit tuksi keeravad. Samuti oli Win7 masinate probleemiks, et kõik olid installitud 1 image pealt ja keegi polnud neile öelnud et võrgus asjade tööle saamiseks peaks olema arvutitel erinev nimi. RLG, kui tarnija toetuseks võib niipalju öelda, et abiks oleks olnud ilmselt tootja poolt kaasa pandav recovery CD nendele masinatele, millel pole CD rommi. Ega siin mail pole nähtud ka välist rommi. Mul oli kotis küll rom kaasas, kuid ma seda välja ei hakanudki otsima, sest win plaati mul nagunii ei ole, mis sobiks MS arvates selle litsentsiga (kasutusel oli minu jaoks täiesti tundmatu litsenseering, ilma key jmt. Minu hinnangul suvaline kleebis, kuid kõikidel masinatel oli see küljes. Mingi hologrammiriba jooksis ka sealt läbi. Ma ei pea end MS litsenseerimise vallas nii pädevaks, et öelda, selle legaalsuse või illegaalsuse kohta miskit, kuid võõras see igal juhul oli). Õpetaja rõõmuks oli tal nüüd võimalus ka tulevikus vahetunni ajal uus Ubuntu peale panna. Siia oleks vaja saata ca 30 Lubuntu 14.04 gimp ja muu eelinstalleeritud educational tarkvaraga pulka ja 4 komplekti vanemaid distrosid. Siis saaks õpilastele näidata, millised asjad olid enne, millised asjad on nüüd. Kui töö tehtud saime koju tulla.
Laupäev: Homse päeva kohaselt lähme mõõtma neid koole, kus esimesel päeval jäi MTN mõõtmised tegemata, sest seda pulka meil ei olnud ja teised puuduvad koolid ka. Teiste koolidega on nii, et Mondo tellimusel oleks vaja olnud tegeleda minu arusaamist mööda ainult sõpruskoolidega. Haridusameti juhataja aga tahtis võtta maksimumi ja palus mõõta kõik koolid ära.
Pühapäev: Kohalik kirikupäev ja peale seda loodan saada Bolgasse, et uurida tööriistade hindu ja võrgukaabli hindu. Loodan saada hinna kokku koos tarnijatega, et saaks ühe kooli veel ära võrgutada.
Esmaspäev: on koolituspäev minunoorele tsiklijuhist sõbrale ja Haridusametis raporti andmise päev
Teisipäev: koolitus IT õpetajatele minu sõbra poolt. Loodan, et ta saab hakkama ja esmaspäev vaatame veel asjad üle ilusti. Siis jääb kogu teadmine siia kohapeale ka ja inimesed saavad ise ilma kõrvalise abita teha seda, mida soovivad. Ehk muutub peale selle IT õpetamine siin ka praktiliseks sest siiani on seda tehtud enamus koolides kriidi ja tahvliga. See on ka mõistetav, sest kuisul elektrit ei ole, siis on olukord üsna nutune.
Niipalju veel, et kohalikud RLG käest tulnud projekti arvutid on 2Gb DDR3 RAM;250GB SATA HDD; Intel Atom 1,6GHz protsessor; 12,1'' LDC; ENG; WIN7HP; MS Office 2010 pro ja siis teised arvutid:
 • Pentium 2
 • Pentium 3
 • ka 486 masinaid oli näha
Kellel olid kettad surnud, kellel oli 19'' CRT monitorid, mis tarbisid sellise koguse voolu, et hoia ja keela vms...
Ehk siis siin on tööd palju.
Esmalt on vaja 1 inimene siin kohapeal saada IT spetsina toimetama koolide peale, siis koolidesse saada cachi serverid, et vähendada neti arveid koolile ning siis me saame rääkida juba reaalsest õppimisest arvuti taga. Eelistatud peaks olema laua arvutid, sest läptopid on kerged rändama! Eks haridusameti juhataja uurib kus need ülejäänud arvutid on, mis on muidu kapis luku taga.
Tänaseks aga aitab. Nüüd pikali ära, sest ega homne päev kergem pole. Kirjutamise ainus hea asi on see, et ei pea rääkima. Lõua lihased on ikka veel sellest puhkepäevast IT maailmas väsinud :)1 kommentaar :