kolmapäev, 10. september 2014

Õpetamisrõõm!!!


Maailmas pole paremat ametit kui õpetaja oma! Vaidlete vastu? Andke tuld! Rõõmuga argumenteerin ja kaitsen oma seisukohta! Lastega töö on küll raske ja väsitav, aga neilt saadud energia võimas ja emotsioon ülev. Need on vähemalt minu esimesed muljed tööst Aafrika, Kongo küla lastega.
Pärast järjekordset lugemisoskuse testimist pisikese preiliga, kes koju ei tahtnud minna.

Kui täna kiriku juurde läksin, kallas vihma nagu oavarrest. Ja üldiselt, kui vihma sajab, midagi ei toimu, tundub, et kõik on oma urgudes peidus. Nii said kõik lapsed kõhutäie naerda, kui ma läbi paduvihma suure vihmakeebiga nendeni jõudsin. Seelik tilkus, varbad lirtsusid, aga nägu naeratas! Mind ootasid ju särasilmad!
Eestist kokku ostetud ja kaasa toodud raamatutest on juba kasu.


Hea, et ka tähekaardid said kotti! Siin laiendame sõnavara ja lugemisoskust segipaisatud tähtedega - lastel tuli moodustada tähtedest T-E-A-C-H-E-R võimalikult palju sõnu.
Tähekaartidega mängisime erinevaid õppemänge. Meenub üks naljakavõitu hetk. Üks poiss moodustas sõna B-O-O-S. Mina palusin siis selgitada, mida see sõna tähendab, mina sellist ei tea. Laps näitab näpuga minu pihta. Kohe kargas pähe mõte, et jeerum, ega ta ometi mõtle sõna BOOBS? (tissid). Siis aga palusin tal sõna hääldada ja sain aru, et ta mõtleb sõna BOSS! Ja teine poiss lisas: "He means boss, like teacher!" ( Boss = õpetaja).

Mis sõna saime? Presentation.

Philomena õpib matemaatika lõpueksamiks. Inglisekeelne matemaatika oli mullegi põnev!

Paraku kõik lapsed koolis käia ei saa. Õppimine on võimalus, mitte kohustus. Oma "töökabinetist" väljudes ehmatasin lehmakarja peale, kes sealsamas ringi asjatasid. Vaimusilmas vaid pullisarvi nähes läbi karja tunginuna nägin veidi eemal pisikes poisikesi  - karjaseid - lõket tegemas.
Sooviksite ka lugeda?
Teisest näitest laste tegevuste kohta peale õppimise jutustab allolev pilt.

Kohtasin teel neiut, kes rääkis mulle loo: "Olen teel turule, et keeta selles potis turul süüa ja müüa seda. Nii saan raha endale ja  oma perele." Samuti näitas ta mulle oma kaelakotis olevat raha, mida on juba niimoodi teeninud.Paraku olen juba kohanud päris mitmeid lapsi, kes süüa või raha lihtsalt küsivad (näitavad suu peale ja ütlevad "dii" (toit)). 

Tekitas mõtteid? Minul küll.

Aga, olgem positiivsed. Näiteks "vesi" on kohalikus keeles "KOOM" - täitsa koom(iline) ju!

Ja lõppu midagi väga armsat - sõna, mille üks poiss moodustas. Enne seda hetke olime just vahetult minu kaasasolnud pildialbumit lumest ja Eestimaa loodusest, tantsupeost, koolivormist jne vaadanud.


Liina

Kommentaare ei ole :

Postita kommentaar