kolmapäev, 22. oktoober 2014

Eesti-Ghana ja Laagri-Yakoti päev Yakoti koolis

Nii mõnedki siinsed Põhja-Ghana, Nabdami piirkonna koolid on leidnud endale Eestist sõpruskooli, nii mõngi on aga alles partnerkooli ootel. Minu kool, Laagri kool, oli meelsasti nõus sõprussidemeid ühe Aafrika kooliga looma. Valikuks osutus mõningatel kaalutlustel Yakoti Junior High School. Seega nüüd on Laagri Kool Eestis ja Yakoti Kool Ghanas sõbrad. Eestist on saadetud esimene saadetis tutvustava kirja ja piltidega koolist, tutvustasin piltide põhjal Laagri Kooli Yakoti koolile ja õpime ka vaikselt eesti keelt ("tere",  "head aega", "aitäh" jne on selged, eesti hümni esimene salm ka sisselauldud ghana poisi poolt).
Partnerlus Eesti-Ghana


Eile aga võtsin ette suurema ürituse, nimelt sidudes Yakoti laste õppekava ja tunniplaaniga maailmakultuuri teema, sai toimuma Eestit ja Ghanat ning Laagri Kooli ja Yakoti Junior High School'i tutvustav päev kogu kooli lastele, kõikide klasside kaupa eraldi.

Ettevalmistudes antud ürituseks olid vahendid küll napid, kuid lõpp-kokkuvõtteks vägagi asjalikud. Eestist sai tellitud kalendreid looduse, loomade, rahvustoidu ja aiasaaduste piltidega; samuti orgunnitud Eestist (sest siin Youtube'ist miskit tõmmata ei saa!) heli eesti rahvustantsu"Kaera-Jaani" õppimiseks, lahke Diana käest sain Eesti komme, eelnevalt olin kaasa tarinud isiklikke albumeid eesti looduse,  aastaaegade (lumi!), tantsu- ja laulupeo, Laagri Kooli jne fotodega, samuti inglisekeelseid raamatuid Eestimaa kohta, Eesti lipud eri suuruses, eurod, isegi traditsiooniline eesti vurr, mille olin kingitusena kaasa ostnud paar päeva enne Aafrikasse tulekut Võru turismikeskusest. Kirsiks tordil Laagri Kooli logoga pastakas, mille Yakoti koolile pärast kinkisin.
Eesti-Ghana ja Laagri-Yakoti ürituseks valmis.

Minu eesmärk antud üritusega oli eeskätt elava diskussiooni, arutelu tekitamine, leides ühisusi ja erinevusi kahe kultuuri vahel (püüdsime luua nn Venni diagrammi), samuti kahe sõpruskooli vahel, et omavahel tuttavaks saada.

Esmalt alustasime asukohast, geograafiast:  abivalmis Yakoti kollektiiv leidis kohe kolm täispuhutavat gloobust (millel küll mõningaid trükipuudujääke täheldasin, aga täitsid eesmärki sellegipoolest). Rühmades otsisime kõigepealt üles Aafrika, siis Ghana. Samuti Ghana naaberriigid. Seejärel avastasime kaardil  Euroopa, siis läbi Venemaa naaberluse Eesti ja teised Eesti naabrid. Rääkisime, kui kaugel on Eesti Ghanast, Laagri Kool Yakoti koolist, millised on võimalused reisimiseks ja kaua aega selleks kulub. 

Geograafia paigas, asusime riikide juurde. Riigilipud, lipuvärvide tähendused (musta värvi juures puudutasin põgusalt ka eesti ajalugu), leidsime, et ka need sisaldavad palju sarnasusi, eriti ajaloo suhtes.  Riigi suurus, rahvaarv, elanikkond. Jutuks tuli ka mõlemas riigis käibel olev raha (näitasin ka veel mulle väga armsa eesti krooni pilte), kliima, aastaajad (jäi meelde laste küsimus, et kas talv ja lumi on ohtlikud teile? Kui seletasin, et kuigi on külm, naudime pehmet talve väga, mängime lumega, suusatame jne, oli imestus neil suur), loodus (sh saared, kõrgustikud, kõrgeimad tipud, järved jne), traditsioonid ja pühad, kombed. Pikemalt peatusin tantsu- ja laulupeotraditsioonil ning siinkohal õppisime ka  "Kaera-Jaani" tantsima. Nalja ja lusti sai palju. Peab aga ütlema, et rütmitaju on aafriklastel väga hea, lihtsad sammud said sekunditega selgeks, selgus ka parim tantsupaar! Ning isegi ainsa naisõpetaja sai tantsima! Yakoti lapsed õpetasid ka mulle kohalikke tantse. Üks poiss tõi kitarri, mängis seda ja laulis ning teised tantsisid. Väga meeleolukas oli!

Laulja-kitarrimängija
Eesti vabatahtlik Ghana tantsurütmis liigutamas

Millest kõnevelad Eesti lipu värvid?

Üks väiksemaid klasse 

Otsime gloobuselt Euroopat ja Aafrikat, Eestit ja Ghanat.

Ka naisõpetaja eesti rahvustantsu vihtumas.

Parimad kaerajaanitajad on selgunud!


Kuna hetkel on sõpruskoolidel aktuaalne toiduprojekt, siis rääkisime ka mõlema rahva toitudest. Kalendripildid olid palju abiks. Imestust tekitasid "hapukurk" ja "seapraad", samuti paljud pagaritooted, mustast leivast rääkimata. Lõpetuseks Eesti kommi süües ja õppides ära tänava eestikeelse sõna "aitäh" sai lisatud ka fakt, et suur osa Kalevi kakaost tuuakse Eestisse justnimelt Ghanast!


Minul on mõtteid ja tegevusi tegelikult veel, aga koolipäev sai enne läbi....:)

Analoogne üritus on plaanis ka Eestis, Laagri Koolis järgmisel aastal.Kommentaare ei ole :

Postita kommentaar