pühapäev, 12. oktoober 2014

Koolide toiduprojektid täies hoos

Tervitus, lugupeetud eesti lugejad!

Nagu olete vast märganud, on siia blogisse ka Triin kirjutama hakanud. Triin ja Diana, kellega kohtun igapäevaselt peamiselt vaid söögilauas, kuna meil on hoopis erinevad lähetusülesanded, saabusid siia veidi rohkem kui nädal tagasi.

Mägede kaupa kogustes oleks vast Teile siia kirja panna! Alates uudsetest pisiasjadest (nt kuidas gekod kätekõverdusi teevad sind ainiti vaadates, kuidas küünlavalgel käsitsi voodilinu pesta) kuni rohkem üllatavate kogemusteni (nt kogukonnas kahe tähtsal positsioonil oleva mehe tuline "arvamustevahetus", külaskäik külavanema juurde, kel on 19 naist ja 115 last! (Lugesid õigesti- üheksateist naist ja sada viisteist last) või  kohtumine preestriga, kes võtab vaid palja ülakehaga külalisi vastu). Vastavalt  lepingule peavad aga minu postitused siin kajastama tööülesannete täitmist, seega muust elust-olust kuskil mujal, kunagi teine kord, 

Tuleb ausalt üles tunnistada, et antud blogil on konkurent sõpruskoolide toidublogi näol. Õigemini küll ilmselgelt  ja ülekaalukalt võidukas rivaal, kuna enamus minu praegusest ajast ööpäevas on pühendatud toiduprojektidele. Praeguseks on registreeritud 20 kooli, kes toiduprojektist osa võtavad, lisaks kaks kooli veel mõtlevad. Olete kõik oodatud külastama: foodforthoughtmondo.wordpress.com
 (Lisaks avalehele seal, kus on toiduprojektide kajastused, leiate "Ghana" alt registreerunud koolide tutvustused, pildid).

Huvitavat, ent siiski ajakulukat nikerdamist nende toidublogi postitustega jagub. On ülimalt  tore, et üle 90% Mondo sõpruskoolidest on otsustanud lõpuks toiduprojektist osa võtta ja teeb seda vägagi erinevate ideede ja meetoditega, projekti tulemuste koondamine materjaliks pildiks-kirjaks-videoks ja protsessi kirjeldus jääb aga valdavalt minu kanda.

IT pole just minu tugevaim külg, kuid tunnen, et selles vallas olen küll siiani märkimisväärseid edusamme teinud.  Olen otsinud internetiavarustest kokku vabalt saadavat aafrika muusikat filmidele ja videoklippidele taustaks, selgitanud enda jaoks blogspoti ja wordpressi blogivõimalusi, olnud loov tahvelarvutist failide kättesaamisel (kuna minu läpakaga ta suhelda ei taha...), pidanud kirjavahetust eesti koolidega, õppinud kasutama erinevaid fimitegemise programme ja kompunninud videosid ja filme kokku - ja seda kõike flegmaatilise härra Inter Netiga. Täiesti mõistetav, kui kergitate siinkohal kulme ja slme ette tekivad küsimärgid hüüumärkide seltsis. Kuidas see võimalik on? Sõjaväes õpetatakse, et pole olemas võimatuid olukordi, on vaid võimatud inimesed. Seega. võti on kannatlikkus ja järjepidevus. Oota, oota, ja küll see pikaldase toimega ühendus lõpuks saabub (ja kui ei saabu - proovi uuesti! Ja nii kordi, kordi, kordi! Ja täiesti võimalik, et lõpuks mõtleb edukalt miskit välja). Üks näide, kuidas hr Inter Net on mind õpetanud lisaks ära-anna-alla-iseloomu kasvatamisele ka oma aega planeerima: kümneminutilist videoklippi laadisin Youtube'i üles üle 7 tunni, seega panin äratuse kella viieks hommikul ja lõpetasin toidublogipostituse...:). Naudin täiega iga hetke siin, küll ma kodus, Eestis jõuan ülejäänud elu jooksul järgi magada. 

Olgu veel mainitud, et korraga saab üks internetilehekülg lahti olla... kui on vaja ühelt lehelt midagi tesele kopeerida, tuleb leidlik olla...:)

Praeguseks olen kokku meisterdanud 7 erinevat filmi/filmikest toiduprojektidest.

Järgevalt mõned värvilisemad killud ilmestavate pildidega minu viimase aja tegemistest:

 • Peaaegu alati leian mõnda kooli jõudes vähemalt ühe puu all virnade viisi vihikuid parandava õpetaja.
Sekoti algkooli õpetaja on just tänaste koduste tööde parandamise lõpetanud.

 • Koolimööblit kõigile ei jagu...

Sekoti lasteaialapsed tunnis.
 • Zua algkooli lapsed kirjutasid ülevaateid oma piirkonna rahvustoidust, joonistasid  pilte ning esitasid pika ja võimsa etenduse jahi-, sõja- ja lõikuspeotantsudega.
Zua jahi- ja sõjamehed


 • Lapsed on siin üldjuhul väga rõõmsad, eriti algkoolides!

Asonge kooli rõõmsad 5. klassi õpilased


 • Andsin Daborini algkooli 6. klassile toiduprojekti raames kunstitunni. Kinkisin neile 11 komplekti vesivärve, 30 pintslit ja pabereid. Kuna kõigile värve ei jagunud isegi kolme peale, siis ca kümme last kirjutasid lugusid oma koolilõunast ja lemmiktoidust.

Osa toiduteemalisest pildinäitusest näitusekülastajatega.

 • Logre algkool tegi toiduprojekti raames ettevalmistust rahvustoiduks "Tuo saafi"- selleks käisid lapsed maisipõllul, lõikasid maisi, viisid maisi veskisse, said jahu ja valmistasid sellest toidu. Pärast projekti kallal toimetamist aga kogunes kogu II kooliaste minu ümber ringi ja alustasid tänutäheks paarikaupa tantsimisega, poisid laulsid ja ringisseisjad kõik plaksutasid rütmi. Oli imeline elamus!
 • Logre algkooli üllatusesitus • Dasabligo Junior High School'i õpilased  toiduprojekti raames põllul  sorgot ja hirssi lõikamas.
  Dasabligo JHS õpilased sorgot lõikamas.
  Dasabligo JHS õpilased hirssi lõikamas


 • Dasabligo Junior High School'i õpilased tahvelarvutisse toiduprojekti tekstilist osa kordamööda trükkimas. Algul ühe näpuga, siis juba kahega....ja nii oligi tunni ajaga pool lehekülge teksti trükitud:)Kommentaare ei ole :

Postita kommentaar