neljapäev, 9. oktoober 2014

Nr. 2- Päevakava.


7. oktoober 2014


Kui trendikate elustiili ajakirjade populaarsete veergude hulka kuulub mõne teada-tuntud tegelase igapäevase elu jälgimine ja kaardistamine, siis võiks ju Aafrikasse lähetatud vabatahtliku päevakava huvitada siinse bogi lugejat:)!?  Olgu kohe öeldud, et tänane ei sarnane eilsega ja homme on teoksil midagi täiesti uut... st. töist rutiini pole veel tekkinud, kõik on põnev, uus ja avastamisrõõmu pakkuvJ.
5:45- Avan silmad kellahelina peale. Helin kutsub hommikusele palvusele ja  kuuldub meie üsna kiriku lähedal asuvasse elamisse liigagi hästi. Samas ma ei kurdaJ! Elamistingimused, mida pakub kohalik Katoliku kirik oma külalistemajas on siinses paigas kindlasti ühed mugavamad!
6:20- Avan silmad teistkordselt, et hommikuga algust teha. Kohalik rahvas ärkab vara ja poeb pimeduse saabudes (hetkel nii õhtuse kella 6 ajal) oma kodudesse puhkama- st. elab looduse rütmis. Kiire dus`s`  (kiire selle pärast, et kraanist tuleb eelmise päeva jooksul soojenenud vett ja varasel hommikutunnil ei pruugi see väga soe tunduda J), natuke keha sirutust- venitust ja käte kõverdamist- täna tegin tervelt 5J! Hommikuse rutiini juurde kuulub kindlasti ka tubli kreemitamine, et nahk liialt ei kuivaks ja oleks kaitstud ka päikese eest.
7:30- On hommikusöögi aeg! Kokk Jamesi tänades peab ütlema, et seni oleme söönud nagu kuninga kassid! Tänanseks hommikuks on ta valmistanud omleti, mille juurde röstime saia ja lisame tomatit. Peaaegu et „blondeeritud“ valget saia süüakse siinkandis palju. Milline on kohaliku hommikune toidlaud tuleb ehk käsitlusele  järnevates postitustes. Meie laual on tihti ka puder ja keedetud munad- vägagi euroopalik hommikusöögivalik. Teed nimetatakse siin liptoniks ja kohvi nescafeks- ehk et suured brändid jõuavad kõikjale! 
8:30- Asutame end küla poole teele. Õpetaja Liinat ootavad koolid koos toiduprojektidega, meie Dianaga asume täna tutvust tegema kohalike valitsusinstitutsioonide esindajatega. Kuigi elame külas, on umbes 10 tuhande elanikuga Kongo liiga suur selleks, et kõik tegevused saaks jalgsi aetud. Parim liiklusvahend on jalg- või mootorratas. Kuna meil veel isiklikku liiklusvahendit pole, saame küüti meiega tegeleva organisatsiooni inimestelt ja peale mõningast liiklusvahendite otsimist ja tankimist olemegi teel...

Kütus otse pudelist:)!

Hommikupoolik möödub haridusametis ja vallavalitsuses, viimane asub mõnedkümned kilomeetrid eemal Nangodis. On hea olla nähtud ja kohalikele tutvustatud. Nii laabuvad mõnedki teemad ehk natuke ladusamalt. Olgu ära mainitud, et eile käisime ka külavanema juures viisakusvisiidil- tutvustasime Mondo käimasolevaid projekte külas ja lisasime ka nimed külaliseraamatusse. Küla „chiefile“ austusavalduste ja väikeste kingituste mitte viimine ei tule siinkandis kõne alla!

Vastuvõtt vallavalitsuses, Vivian on piirkona ainuke naisvallavanem.
Koduküla poole naastes põikame läbi ka kullakaevandusest, mis ametlikult on küll suletud, aga töö käib ikka edasi. Põhja- Ghana on põllumajanduslik piirkond, aga inimesed, kes ei oma maad või ei ole seda ka kasutamiseks saanud, peavad oma sissetuleku leidma mujalt. Nii võib kulda sõelumas leida ka lapsi- teoreetiliselt on neil koolipäev, aga vahel on vaja pere söögikoti täitmiseks või  koolis käimiseks anda enda poolne panus.

Hea saak!

11:30- Oleme tagasi Kongos- taas kiire du`s`s ja riiete vahetus. Külavaheteed on pehmelt öeldes tolmusedJ ja soojakraadidega ei olda kitsid. Nii võib ühe päeva jooksul vaja minna üsna mitut komplekti rõivaid!
11:45- Kerge lõuna papaia ja juustusaiaga. Minu ettekujutus laialdasest kohalikust puuvilja ja muu värske kraami valikust osutus natuke sinisilmseks. Turupäeval on võimalik osta tomatit ja heal juhul ehk apelsini. Lähemast suuremast linnast saab ka banaani, papaiat. Varsti ka arbuusi. Hinnad on söödavadJ- 1 papaia või 5 apelsini või 5 banaani maksavad  2 Cedi (jaga hetke kursiga 3,88).
12:30 Lippame kohaliku ühistranspordi tro-tro peatusesse ja õnneks ei tule meil väga kaua oodata. Sõidame lähemasse suuremasse keskusesse Bolgatangasse. Eesmärgiks korda ajada mõned suhtlust takistavad teemad-näiteks ei tööta meie telefonide SIM kaardid, mis pealinnas Accras töökorras olid ning teha algust töise projekti teemadega.
13:05 Täname sujuvat transporti ja suundume otsima Bolga linna korvipunujate ühistut, kelle esindajaga Diana eelneva lähetuse ajal põgusalt kokku puutus. Õnneks on kontor endiselt samas kohas ja hetkel nii juhi kui raamatupidaja ametit pidava Charlesi sõnul on ka Kongo küla naised teretulnud nende kooperatiiviga liituma. Suures ühistus olles ja Euroopale tellimusi valmistades oleks sissetulek küll stabiilsem, aga samas on meie küla naistel selleks vaja veel oskusi lihvida ja üht-teist juurde õppida. Õnneks saame kokkuleppele ka õppeprogrammi osas ja avaneb võimalus visata pilk peale  viimati valminud toodangule. Oleme rahul, kuna leiame mitu põnevat käekotti, mida võiks Eesti turul edukalt pakkuda ja tõdeme, et klassikaliste Bolga korvide kvaliteeditase on selle firmas tõesti tasemel!

Häid korve mahub palju ühte kasti!
Kosutame ennast kohaliku jäätisega, mis on meie mõistes kilekotti topitud mahlajää. Kilekotist tarbitakse ka joogivett, mis on pakendatud 0,5 liitri kaupa ja maksab 20 pesewat (kohalik sent). Tarbitud pakend leiab kahjuks tavaliselt tee otse tänavale. Inimeste teadlikkus looduse hoiust on veel üsna madal.

Kohaliku prügifirma reklaamratas

Soovime Bolgas jõuda veel ka Craft Marketile ehk kästööturule ja kangapoodi. Minu silmad löövad särama- eks nii juhtub ikka kui hobi ja töiseid ülesandeid saab ühildadaJ! Enamasti puuvillasele kangale trükitud mustrid on kirevad ja kaunid. Kallimad kangad on näiteks trükitud hoopis Hollandis ja nende hinnaklass on üsna „krõbe“.  

Väike nurgake kangapoest
Põnevad on ka punutud kotid ja korvid, leidub ka ehteid ja nahkehistööd. Tutvume kohaliku disaineri Vivianiga, kelle poekesest on üsna raske ilma ostuta lahkuda. Meid vabandab sel korral välja lubadus tagasi tulla ja suure kõmina saatel lähenev padusaduJ.
16:50- Paar minutit enne saju algust leian üles varem välja valitud kiivri müüja. Otsustan teha investeeringu enda ja ka hilisemate vabatahtlike tervise hüvanguks. Mootorrattal liikumist on palju ja kiirused normaalse tee korral (seda juhtub küll harvaJ) üsna suured, mis tähendab, et kiiver võiks kuuluda varustuse hulka. Nagu Eestis jalgratturid, siis ei kipu ka siinsed mootorratturid väga kiivrilembesed olema.
17:00- Eestist kaasa võetud vihmakeep lööb laineidJ! Kuna kohalikud vihmasajud on äkilised ja tugevad, ent ruttu mööduvad, siis on enamik kohalikke ennast korraks varju alla peitnud. Mina olen üks vähestest, kes tänaval liikudes enam-vähem kuivaks jääb. Kummikud küll kahjuks kodust kaasa võtud varustuse hulka ära ei mahtunudJ.
17:10- Vaibuva vihma saatel otsime bussijaamast üles Kongo poole suunduva tro-tro (ehk siis  marsruuttakso) pakime ennast koos kohalikega tihkelt tagaridadesse ja jääme ootama bussi täitumist. Fikseeritud väljumise kellaaegasid ei ole, buss läheb teele, kui sõiduk on rahvast täis+ siis veel paar inimest, kes peavad peale mahtuma+ pakid katuselJ! See kõik teeb kokku ainult nii 40 minutit ootamistJ.
18:30- Jõuame napilt enne õhtusöögi algust koju, värskendame end veidi, vahetame riided (jälle!) ja asume kala, riisi ja küpsetatud köögibanaanide kallale, mis kokk Jamesil on jälle väga hästi õnnestunud. Õhtusöögilauas on mõnus päevast kokkuvõtteid teha, ning kuulata, kuidas on päev möödunud Liinal ning meie neljandal majakaaslasel Edwardil, kes on kohaliku piirkonna haridusameti juht ning saab igal õhtul sõna, et meid kohaliku elu-oluga kurssi viiaJ.
20:00- Ausalt öeldes kipuvad silmad peale sööki juba kinni vajumaJ. Päev oli tihe, palju uut informatisooni, kohtumisi ja kuumustJ. Kohaliku inglise keelega harjumine võtab ikka veel aega ja vaatan vahel nõutult Diana suunas, et ta tõlgiks. Kongo küla kohalikud tarvitavad igapäevases suhtluses palju ka nabti keelt, mille mõned tervitussõnad olen suutnud juba meelde jätta.
22:00- Olen jäänud kauaks kirjutama! Täna on olnud imekombel elektriga õhtu ja ma sain iskliku interneti ka töökorda!
22:30-Ritsikad siristavad ja keegi lindudest teeb häält nagu oleks aia vahele kinni jäänudJ! Loodan, et temaga on siiski kõik hästi!

Diana päästmas värva vahele kinni jäänud kitekest:)!
Ilusaid unesid!
Triin


Kommentaare ei ole :

Postita kommentaar