reede, 24. oktoober 2014

Nr. 4- Turupäev

24. oktoober 2014

Täna vaatame pildialbumit ühest tüüpilisest turupäevast Põhja- Ghanas. Turg on koht, kust saab kõik eluks vajaliku! Meie mõistes poode kohtab vaid suuremates keskustes ja nendegi kauba valik on üsna piiratud- näiteks ei leidnud me eile Bolgatangast (lähim linn) juustu, mida müüb nagunii ainult 1-2 poodi ja valikus on 1 juustJJJ!

Turul käivad kõik- vanusest ja usulistest tõekspidamistest hoolimata!

Ennäe- valge naine Bolgatanga turul!

Turul kohtab lahedaid kutte...

... ja mõttesse vajunud väikemehi

Turg käib lähikondsete külade vahel külakordaJ ja leiab aset igal kolmandal päeval. Seda, et turupäev on alanud, ei ole võimalik maha magada. Nagu ka Eestis tavaks, alustatakse kauplemist vara, ent siin annab sellest märku ka üle küla kaikuv tümps. Keskusele lähenedes saab sellest hoogne kohalik popmuusika, mida mängitakse turu DJ puldistJ!

DJ tööpäev on alanud
Turg on kirju nagu ikka, aga oma kauba pakkumisel on ghanalased pigem tagasihoidlikud ja kauba „pähe määrimist“ tuleb siin üliharva ette. Kaupleja müüb ja ostja ostab, hinnas on suuremate summade puhul võimalik ka tingida. Huvitav on raha/ kauba arvestamise süsteem. Soovides näiteks apelsini osta, uurid kui palju 1 GHC (1 EUR= ca 3,88 Ghana Cedi- kurss on hetkel kõikuv) eest saab, mitte ei küsi viite apelsini. Puuvilja müüvad prouad on tavaliselt väga lahked ja ka paari cedise ostu puhul kingivad ühe puuvilja lisaksJ- ehk tuled niimoodi sama müüja juude tagasi...

Tomatid on minev kaup!

Keskpäeval tuleb teha väike uinak!

Toimekad on näputöö kodust kaasa võtnud!

Turud on tavaliselt jaotunud sektoriteks kaubavaliku järgi- nii on lihtsam orienteeruda ja saada pakutavast kohe ülevaate. Üllataval kombel on müügil palju Hiinas toodetud kaupa ja valik sortimendi lõikes ei ole just kiitaJ. Samas on väga uhkeid väljapanekuid kodus valmistatud seebi, kohalike kangaste ja koristusvahendite osas :). Lihtsat paela võib aga mitu päeva tikutulega taga otsidaJ!

Milline seebivalik!

Rakulka ja kreemi saab samast putkast:)!

Kangavalik

Kauplejateks on pigem naised ja ka raskemad ostud jäävad tihti naiste kanda:).  Tohtutud kandamid sätitakse pealaele ja liigutakse rahuliku mõõdetud sammuga kodu poole- see võib asuda kilomeetrite kaugusel.

Tehke järgi!

Tehke järgi vol.2


Ka kohalike meistrimeeste ateljeed asuvad turul- enamus õmblusateljeesid, juuksureid ja asjade parandustöökodasid asuvad kauplemispindade vahetus läheduses. Külastasime täna Kongo küla õmblejannasid sooviga tellida neilt kotikesi Eesti turu tarbeks. Loodan, et tellitud kingi- ja kosmeetikakotid valmivad lõbusad ja hea kvaliteediga ning need rõõmustavad Eesti ostjat Mondo jõuluturul:)! Samuti peaksid jõululaadale jõudma ka meie külas valminud sheavõi ja punutud korvid/ kotid. Peatselt algavatel koolitustel saavad nii punujad kui ka sheavõi meistrid teadmisi juurde ja suudavad oma hea kaubaga rõõmustada nii kohalike turgude kui ka Eesti ostjaid!

Moelehed!

Väike lõunauinakul õmbleja

Õmblusateljee


Väiksemat sorti kaup või puuviljad võivad tarbijani jõuda ka keset linna. Nii söödavat kraami kui majapidamistarbeid pakkudes liiguvad müüjannad linna eri paigus, väga palju kohtab liikuvaid kaupmehi  bussijaamades. Pika bussisõidu eel saad osta puuvilja, kilekotti pakendatud teed, keedetud muna jne.

Kellele banaaani või papaiat!?


Kongos loojub päike nii kella 6 ajal. Pimedus ei sega kauplemist! Turg on väidetavalt avatud kella 10-11 õhtul, mis tähendab seda, et minu uneajaks ei ole muusika veel vaibunud...

Päikest ja sooja Teile sinna talveks valmistuvasse Eestisse!

TriinJ

Kommentaare ei ole :

Postita kommentaar