reede, 17. oktoober 2014

Nr.3- Otsime juuri!


16. oktoober 2014

Tänases loos otsime juuri- nii neid mis maa küljes kinni hoiavad kui ka neid, mis on suunatud üles taevasseJ!

Kohe Kongosse saabudes köitsid mu tähelepanu võimsa tüve, sassis võra ja kummaliste viljadega puuhiiglased. Ringi sõites jääb silma palju üksikuid suuri puid, mille varjus nii inimesed kui loomad ennast kõrvetava keskpäeva päikese eest varjavad. Aga baobab on eriline! Jõuan selle puu juurde ikka ja jälle tagasi- näiteks eile tööüleannete peale mõeldes (plaanis on kujundada kohalikele organisatsioonidele mõned logod) ning kohalike tähtsate sümbolite kohta pärides tuli üsna kiirelt jutuks baobab- puu, mida kummardatakse kui jumalat mitte ainult siin Aafrikas vaid ka näiteks Madakaskaril ja Austraalias. Baobab on „tagurpidi“ puu- olles enamuse aastast lehtedest paljas, paistab võra kui ülespidi juuredJ! Sadu (väidetavalt ka tuhandeid) aastaid elavad hiiglased suudavad talletada vett ja pakkuda ulualust isegi inimesele! Kongos kasutatakse puu lehti meditsiinis ja lisatakse ka suppidesse, suure vilja seest leitavatest seemnetest pressitakse C vitamiini rikast õli. Korgi taolisest koorest valmistatake köit ja kangast. Baobab on kui muinasjutupuu- suur, võimas ja sõbralik.

Baobab- kohalik ilmapuu!
Otsisime ka tillukeste mango- ja sheapuude juuri- st. käisime vaatamas, kuidas elab Mondo toetusel istutatud puulasteaed. Õige hoolduse korral annavad need puud tulevikus naistele lisasissetuleku võimaluse- sheapähklist valmistatakse sheavõid ja mangosid saab edukalt turul müüa. Praegu vajavad puud aga suurt hoolt- nii kastmist, lõikamist kui ka turvalist tara, et kitsedest maiasmokad neid nahka ei paneks. Tuleval laupäeval ongi plaanis suur kaitsetarade ehitamine!

Tilluke mangopuu

Kuna minu igapäevane töö Kongo külas on seotud kohalike (lesk)naiste elu-olu paranemisele kaasaaitamisega, siis olen alustuseks otsinud kohaliku käsitöö juuri. Traditsiooniliselt on Kongo piirkonna naised seotud põllupidamise ja pere-kodu-loomade eest hoolitsemisega. Leidsime vaid mõned naised, kes tegelevad igapäevaselt korvide punumisega. Punumise oskus antakse tavaliselt üle emalt (ja ka isalt) tütrele ja on õnneks siia külla hakanud „imbuma“ abiellumise teel. Osavad naised saavad õpetada ka kohapealseid huvilisi. Nädala pärast läheb käima ka juba punuda oskavate naiste ehk siis edasijõudnuteJ koolitus. Külla on oodatud naabermaakonna eduka korvipunujate seltsi 2 prouat ja 1 härra, et õpetada meie küla naistele uusi nippe ja mustreid ning rääkida kvaliteediteemadel. Kahenädalase õppetöö eesmärgiks on selgeks saada kolme uue käekoti punumine, et neid siis Eesti turu tarbeks tootma hakata. Loodan ka ise punumisega algust teha!

Ostsime turult ka kõrte värvimise poti!

Monica turul toormaterjali valimas

Abane ja tema võluvad korvid
Juurtega ehk siis puhtaks lõikmata korvid:)

Osavate käte ring- käib korvipunumise materjali ettevalmistamine!

Külla tekib järjest juurde ka õmblusateljeesid, kus kohalikest kangastest kleite, pluuse ja seelikuid valmistatakse. Kongo mood on kirev ja naiselik! Proovime teha tootearendust ja õmmelda Eesti turu tarbeks ka „haaremipükse“, lihtsaid seelikuid ja kosmeetika- ning mündikotte. Au sees on  smocki kangaste kudumine! Smock on rahvuslik pluusi taoline avar kehakate, mida enamasti nii õmblevad kui ka kannavad mehed. Kangas kootakse 10-20cm laiuse  ribana ja ühendatakse tooteks käsitsi.

Põhja- Ghana on kuulus oma sheavõi poolest! Kongos toimub sheavõi valmistamine siiani käsiti kodustes majapidamistes. Küla sheavõi tootmise väike tehas on  Mondo toel saanud endale mitmedki seadmed, aga ootab elektri paigaldamist piirkonda. Käisime edukat shevõitööstus vaatlemas naabervallas. Bongo-Soe shevõitootjate ettevõtte külastamine oli nagu suur pidupäev! Kongo ettevõtlikumad prouad panid edevad kleidid selga ja nii me suure kasti-maasturiga teele asusimegi- pooled naised kastisJ!   Bongo-Soe tööstus on väga hea näide, kuidas ühisel nõul ja targalt tegutsedes saab osalise ajaga tööd pakkuda 400-le naisele ja toota 10 tonni võid pooleteise kuu jooksul. Bongo-Soe ettevõtlike naiste juhiks oleva Suzi sõnul on nad valmis tootma ka suuremaid koguseid, kui oleks kokkuostjaid rohkem. Hetkel on nende suureks koostööpartneriks kostmeetikatootja Lush. Milleks sheavõi üldse hea on? Kohalikud kasutavad sheavõid toidu valmistamiseks ja beebide kreemitamiseks. Rafineerimata sheavõi on hinnatud looduslik kosmeetikatoode, mida kasutatakse huulevõidena ja kehaniisutajana. Mondo on alustanud  Eestis Ghana naiste valmistatud õiglase kaubanduse sheavõi turustamist, aga sooviks on ka seda valdkonda laiendada.

Bongo-Soe sheavõi tootmisega tutvumas!
Töise päeva, mille käigus tutvuti Bongo-Soe tootmisega (sheavõi valmistamine on täpne ja pikaajaline protsess) ja jagati kogemusi, lõpetas lõbus tants ja laul! Külatulnuid tervitati regivärsi laadse lauluga ja ka tantsujalad said tööd! 

Sel korral tantsuringis meie küla Suzi!

Kohtumised, mis on toimunud naaberpiirkondade naistega, et arutada Kongo küla naiste koolitamise võimalusi ning edaspidist koostööd on olnud sõna otseses mõttes südantsoojendavad. Nii Bolga korvipunujad kui ka Bongo-Soe sheavõitootjad on olnud lahkelt nõus oma teadmisi meiega jagama ja nii mõnigi koolitus saab toimuma lihtsalt tänu soovile aidata Kongo naised paremale elujärjele. Iga kokkusaamine algab palvega, et kõik tegemised oleksid õnnistatud ja lõpeb siiraste tänusõnadega. Küünarnukitunne on siin tugev!Bolgatanga korvipunujatega läbirääkimisi pidamas!Ettevõtlike naistega, kes on otsustanud oma iidset käsitööoskust arendada ja säilitada kohtusime ka naabervallas asuvas  Sirigu külas. Külas on ainulaadsed kohalike mustritega kaunistatud majad ja loodud on ka keskus, kus õpetatakse ning viljeletakse traditsioonilist korvi- ja vaipade punumist ning keraamika valmistamist. Keskusest ja mustrilises hoonetest on saanud selle piirkonna tugev turismiatraktsioon.

Vaibapunumine

Tulevane potimeister on just magusast unest ärganud!

Sirigu käsitöö

Edu ja tugevat tahet kõigile ettevõtlikele!

Triin:)

Kommentaare ei ole :

Postita kommentaar