neljapäev, 2. oktoober 2014

Taaskasutus vol 2


Joogivesi kilekotis

  • 25% maailma mageveevarudest on tervisele ohtlikult saastunud.
  • Igal aastal sureb maailmas ligi 2 miljonit last reostunud veest põhjustatud haigustesse.
(Allikas: www.maailmakool.ee)

Vesi on meie igapäevaelus asendamatu tähtsusega, sealhulgas puhas joogivesi. Üle poole meie kehastki moodustab vesi, seega organismi normaalseks talitluseks on vesi väga vajalik.

Kuna plastpudelis on vesi palju kallim, on siinseks lahenduseks praegu valdavalt filtreeritud joogivesi pooleliitrises kilekotis. Lõunapool ühes linnas elav nunn, kellega ta siinse visiidi ajal tutvusin, rääkis, et tegelikult on pakendatud kilekotivesi väga suur samm edasi. Eeskätt hügieenilisuse mõttes. Enne seda olevat puhast joogivett müüdud suurtes kanistrites turul, kust kopsikuga kilekotti valati ja siis kilekott kinni sõlmiti. Ka tema ema olevat vett sedasi müünud. 

500 ml kilekotist joogivee rüüpamine

Joogivee kilekotil hammustatakse nurk ja juuakse korraga pool liitrit ära. Kuigi jah, mine sa tea, millega see kilepakend enne suhu sattumist kokku puutus.... progress siiski. Seejärel tabab nii kilekotinurka kui ülejäänud kilekotti üldjuhul gravitatsioon ja see leiab tee maha omasuguste hulka. Nagu ka ühes eelmises postituses kirjutasin, prügi on siin palju ja valdavalt just neidsamu veekilekotte.

Kilekott teisel ringil

Kuna prügikastid siin populaarsed pole, õigemini olen ühe leidnud (oma elamise eest), siis püüan siin elada nii, et prügi üldse ei tekigi. Kõik paberijäätmed põletan ära, kõik biojäätmed leiavad rakendust üleaedsete notsude kõhus, kõik vee-, saia- ja muud kilekotid aga kasutan heegeldamiseks. Ja nii ongi mul kuuajalisest siinolekust reaalset prügi vaid tükike hõbepaberit (mis ootab ka kindlasti ärakasutamist teisel ringil) ning tühi hambapastatuub (loovus töötab ka selle kallal).

Seega, alates esimesest siin, Kongo külas, lähetusel oleku päevast peale, olen kõik joodud vee-, saia- ja muud kilekotid alles hoidnud, ribastanud ja ringselt matiks heegeldanud.

Algmaterjal, töövahendid ja tulemused.

Saiakilekotid ja muud  õhemad kilepakendid uues kasutuses 

Mõte on ka kohalikele õpetajatele plaanitavate koolituste ühe osana taaskasutuse ideid tutvustada ja praktiline töötuba korraldada.

Joogiveekilekotid teisel ringil


Milleks heegeldust kasutada?

 - paaris koolis olen näinud õpilasi koolipõrandal maas istumas ja õppimas, kuna mööblit lihtsalt pole; seega võib tugevast kilematerjalist matti kasutada istumisalusena;

 - kuna materjal on kile, mis talub hästi niiskust, võib heegeldada ristkülikukujulise magamismati, asendamaks madratsit/voodit;

 - kerge vaevaga saab heegeldusest (õla-, selja-, kande-, vm)koti teha (küljed kokku heegeldada ja sangad lisada);

 -  kasutada ukse-, jala- või vannitoamatina;

 - kui heegeldus seinale riputada, saab seda kasutada stendina (nt paber, kus vajalik info peal, kasutatud pliiatsijupi või pastakakorgiga läbi torgata ja heegelahela auku pista);

 - puuviljavaagnana (viimased ringid lisasambaid tegemata, nii tõmbab ringne heegeldus servad üles);

 - ....

 - või lihtsalt kaunistuselemendina seinal, kapil, laual vms!


Miks mitte mõte meisterdamiseks nii ise kui koolitunnis õpilastega? Sellega saab hakkama kindlasti vähemalt 2. klassi õpilane. Õppekava võimaldab läbivate teemade ja taotletavate õpipädevustega siduda küll!
Kommentaare ei ole :

Postita kommentaar