reede, 28. november 2014

Kirjad koolilaste sponsoritele

MTÜ Mondo üheks tänuväärseks tegevussuunaks on Ghanas Kongo küla (ja Nabdami piirkonna) raskustes olevate laste koolihariduse omandamise toetamine heade eestlaste sponsorluse läbi. Rohkem infot toetusprogrammi kohta mondo.org.ee


Terve novembrikuu jooksul olen tegelenud koolilastega Eesti sponsoritele personaalsete kirjade kirjutamisega. Samuti üle andnud Eestist saadetud toetajate kirjad/pakid lastele, vajadusel abistanud ka kirjade ettelugemisega. Sellest on eelnevalt põgusalt juttu olnud ka ühes minu eelmises postituses.
Imearmas Mercy oli saadud kirja üle üliõnnelik.

Iga väikegi kleeps ümbrikul on omaette väärtusega
Kongo lapse jaoks.
Millist (isegi mitmemillist!) rõõmu võib siinsele lapsele pakkuda ühe kirja või postkaardi saamine! See on kirjeldamatu!!! Tänan siinkohal kõiki toetajaid, veel rohkem neid, kes ka toetuslapsega personaalset kontakti loonud on.
Ei saa öelda, et protsess oleks läinud ludinal. Enamus algkooli lapsi end kirjalikult inglise keeles väljendada ei oska või jääb sellega hätta, olen kohanud ka nt 6. klassi lapsi, kes isegi tähti ei tunne. Hinnanguid andmata, see on kurb reaalsus. Sel juhul olen lähenenud lihtsalt teisiti: aidanud kasvõi mõne lause kirjutamisel ("Dear Toetaja Nimi, Thank you for supporting me. Wish you all the best") ja pannud suuremat rõhku joonistamisele.

Zua kooli lapsed toetajatele kirju kirjutamas.

Sellise rõõmu ja tundgea valmib kiri  sponsorile Eestisse

Kuidas spellitakse "thank you?" Kiri toetajale peab olema hoolsalt tehtud.

Kongo algkooli lastega lõime "postkontori" õpetajate parklasse õues puu all. Harmattan on küll Sahara kõrbest kohale jõudnud ning õhus võib selgelt näha tolmu ja liivaosakesi ja tunda tugevamaid tuulepuhanguid, kuid lapsed oli vaprad ja kirjutasid oma headele Eesti toetajatele innuga, ka tuulest viidud paberilehtedele mitmeid kordi järgi joostes. Seega, kallid toetajad, palun ärge pahandage, kui mõni kiri on tolmune või isegi serv katki, see lisab vaid kirjale väärtust: on tehtud südame ja hoolega.

Tassisime pingid õue puu alla ja vilgas "postkontoritöö" võis alata.
Parkla-postkontor, kus valmivad kirjad ja joonistused koolilaste toetajatele
MTÜ Mondo kaudu ja eestlaste rahastusel toetust saavad lapsed saavad toetussumma eest (40 eurot õppeaastas) 1-2 koolivormi, koolikoti, õppevahendeid, sandaalid ja natuke taskuraha. See on paljudele väga suureks abiks, milleta koolitee katkedagi võib...

Daborini kooli lapsed oma toetajatele kirjutamas, joonistamas

Et kiri toetajale väga tähtis on, tuleb vajadusel kasutada ka sõprade abi.

Kongo küla on Ghana riigi üks vaesemaid piirkondi, raskustes olevaid peresid on palju. Mondo toetuslapsed on prioriteetselt orvud. Lood on kurvad, taust veel kurvem. Nii mõnigi laps on kaotanud nii ema kui ka isa, elab tädi, onu, vanaema või kellegi teise juures. Kui küsida siinselt lapselt, mitu õde-venda sul on või mis su ema nimi on, võib laps sattuda segadusse....Emaks nimetakase  ka isa uut naist või tädi, kelle majapidamises laps elab ning õdedeks-vendadeks kõiki lapsi, kes sinuga koos elavad. Täpsem on küsida, mitu last sinu sünnitanud ema veel sünnitanud on...

Gifty on Mondo toetusprogrammis uus laps, varsti saab ka tema koolivormi, õmbleja juures käis ta juba mõõtusid andmas selleks. Mäletan lugemistundidest, et Gifty oli oma kooli toetuslastest noorim aga ühtlasi PARIM lugeja, olin hämmastuses kuuldes tema õigest ja ilusat inglise keelt, kiitsin teda ka koolidirektorile.  Loodetavasti tulevane Brilliamt Fund'i kuuluja.

Junior High Schooli (meie mõistes siis 7.-9. klassi) laste poolt sai kirjutatud põhjalikumad ja sisukamad kirjad, vaid mõni vajas lisaks inglise keele õpetaja abi.


Seljakoti asemel peakott. Ehk kui koolikott puudub, aitab hädast välja loovus. Mustas kilekotis olevas kotis on koolitarbed, selle all õpikud-vihikud ning omakorda nende all koolivorm. Ja nüüd koduteele!


Kommentaare ei ole :

Postita kommentaar