pühapäev, 2. november 2014

Nr. 5- Aeg ja valikud


Reedel, kui mangopuu alla jõudsin olid mõned naised juba punumist alustanud. Õigupoolest juhtus nii kõigil selle nädala äripäevastel hommikutel. On varajasi toimetajaid ja neid, kes kellast suurt ei hooli ja jõuavad koolitusele siis, kui on just õige aeg. Nende jaoks. Ja nii ongi- iga tegevuse jaoks on õige aeg ja mulle tundub, et kohalikud inimesed siin Kongo külas, Ghanas oskavad selle tunde järgi hästi oma elu sättidaJ!

Kui kõik grupi liikmed on kohale jõudnud loetakse väike palve- et tänusõnad teele saata ja paluda õnnistatud päeva ja tegusaid ettevõtmisi. Ka meie mittekristlastena palume ajal ja ruumil meid toetada ning anda jõudu neile naistele hetkel õpitu igapäevaellu rakendamiseks.

Oleme astunud suure sammu edasi ja MTÜ Mondo toel on käimas kahenädalane koolitus Kongo parimatele korvipunujatele! Ürituse eesmärgiks on tõsta punumise kvaliteeditaset ning õpetada naistele uusi mustreid ja korvi/ käekoti mudeleid. Laiemaks ja pikaajalisemaks plaaniks on aidata luua Kongo külla tugev naiste grupp, mille liikmetel on korve punudes võimalik teenida lisasisstulekut ja oma pere elujärge sellega edendada- näiteks koolitada lapsi! Kindlasti saab mõnest tänasest kursusel osalejast ka hea õpetaja ja initsiaator uutele punumisest huvitatutele. Koos tegemise mõju on väga suur- see annab olulise toetustunde. 
Peale praktiliste oskuste soovime naisi õpetada ka oma tööaega hindama ja mõõtma ning lihtsat raamatupidamist tegema. Meie lähetus vabatahtlikena lõpeb detsembris, aga plaan on tellida Kongo naiste punutud korve ja käekotte Eesti turu tarbeks ka edaspidi- selleks üritame luua töötavat süsteemi tellimuse tegemiseks kaugjuhtimise teel. See on üsna põnev väljakutse, kuna e-kiri on kohalikule lihtsale inimesele väga võõras suhtlusvahend mitte ainult arvuti puudumise, vaid näiteks ka vähese kirjoskuse tõttu. Kuidas edastada tellimus? Kuidas tagada kvaliteet? Milline transpordiskeem tagab toodete kiire Eestisse jõudmise? Kuidas saavad kohalikud aru tähtaegadest? Kui kohalik nimetab naturaalset värvi kõrt valgeks ja tume sinine on neile must, siis kuidas vältida halbu üllatusi toodangus? Neile ja veel vähemalt tosinale küsimusele tuleb leida õige pea väga loogiline lahendusJJJ!
On suurepärane ülesanne proovida vaadata vahel maailma läbi kellegi teise silmade. Mida Sa näed? Mis on oluline? Millised on kitsaskohad? Mulle meeldivad kohalikud preilid ja prouad! Vaatamata sellele, et elu esitab neile iga päev tõelisi väljakutseid, on nad naerusuised ja väge täis. Muudmoodi lihtsalt ellu ei jää! Enamusel on kleit on triigitud ja kirju rätik uljalt pähe ning beebi seljale seotud! Lapsega koos tehakse kõike ja siinsed poisid-tüdrukud on tõesti leplikud ja hakkajad.

Sellest, kuhu oleme nädalase tööga jõudnud, annab ülevaate pildigalerii.

Õpetaja Azuma näitab, kuidas poolitatud kõrt korralikult keerdu ajada!
Kõrre poolitamisele ja keerutamisele kulub sama palju aega, kui korvi punumisele,
selleks kasutavad profid punujad tihti abitööjõudu.

Monicale on kõrte punti köitmisel suureks abiks poeg Franklin:)!
Siinkandis on inimesel tavaliselt 2 nime- kohalik ja ristmisel antud!

Pada on tulel- kohe läheb värvimiseks!

Enne materjali värvimist lepime kokku, kui palju mingit värvi kõrt vaja läheb:)!

Üsna oranz supp- kõrs vajab värvi imendumiseks keetmist!

Auäärses eas (väidetavalt üle 90-ne) õpetaja Atanga jaoks pole mingi
probleem olla 2 nädalat kodust eemal uusi punumishuvilisi koolitamas!


Alustame! Kvaliteetne põhi on hea korvi alustalaks!

Martal on ümar põhi juba selge!
2-3 päevaga valmib kõrtest kaunis korv. 

Victoria imetlemas oma kätetööd!
Õpetaja naeratab- Bodsomil ja teistel Kongo punujatel läheb hästi!
Mary peaks küll koolis olema, aga kuna õpetajad streigivad juba
mitmendat nädalat, siis tuli ta koos emaga Kongo naisi õpetama!
Korve punudes saab ta endale kooliraha teenida!
Lisaks sellenädalasele postitusele  veel pöördumine just Sinu pooleJ-

ELUVESI
Armas Sõber teispool helesinist ekraani!
Sellest on nüüd juba kuu, kui tegin oma esimese postituse Ghanast, Kongo külast. Kindlasti on siin veedetud aeg mulle üht-teist õpetanud ja mind ka muutnud. Soovin vastata samaga- muuta Kongo külaJ!
Aafrikas kohtad abivajajaid pea igal sammul! Seepärast kulub natuke aega, et aru saada, millised on kõige südamelähedasemad teemad ja jätkusuutlikumad projektid. Mind kõnetavad kohalikud puud- nad on suured, võimsad, ning annavad lõõmava päikese eest mõnusat varju!  Juhuslik ei ole ka minu kohalik nimi- tuttavad küla naised kutsuvad mind Tipoka`ks- nabti keeli tähendab see naissoost puud.
Minu soov on toetada selle aasta vihmaperioodi alguses istutatud mango ja sheapähkli puid! Tillukesed puulapsed vajavad hoolt nii kaitsva tara kui ka kastmise näol. Vesi asub hetkel aga istandusest üsna kaugel ja algamas on kuni pool aastat vältav kuiv periood! Minu soov on tuua eluvesi puudeni, ehk siis toetada istanduse piirkonna veevõrku ühendamist. Vett vajab ka istanduse kõrval asuv ja peagi tööle hakkav veski! Nii puud kui veski on MTÜ Mondo ja Eesti Arengukoostöö rahastusel kingitud toimetuleku probleemidega Kongo lesknaistele. Puude sirgudes saavad naised tulu mangode ja ka sheapähklite müügist. Veskis saab purustada nii sheapähkleid (sheavõi tootmiseks) kui ka pakkuda kohalikele teenust jahu jahvatamisena.
Kui tunned, et soovid õla alla panna, on ka Sinu väike panus väga oodatud a/a EE472200001101371394, Swedpank, Triin Kordemets, märgusõna Eluvesi. Aitähh! Mphoea! Ja Kongo küla tänab ka!

Kongo küla lesknaised noorte puude eest hoolt kandmas!

Tilluke mangopuu on saanud endale kaitsva tara- ilma selleta oleks ta loomadele hea nosimine!

Meie küla "mutid" peale väsitavat tööd veski trepil hinge tõmbamas.Kommentaare ei ole :

Postita kommentaar