teisipäev, 25. november 2014

Nr. 8- Kuni pöördub tuul



 „Juba kolmas päev jälle elektrivaba, akud tühjenevad, tuul tõuseb ja rahutus kasvab“.  Nii kirjeldan ma sõbrale viimastel päevadel läbielatut.
Hommikune päike vaatab ülalt läbi kerge tolmuvine- kuiv hooaeg on käes ja õhk kannab tolmu, liiva ja muutuste tuuliJ. Kohalikud on juba ammu maininud, et ohh tervis pole täna nii hea, ilm on muutumas! Nüüd hakkab see vaikselt ka minuni jõudma. Tervis on õnneks suurepärane, aga teadmine ja tunne, et üks etapp on läbi saamas kummitab kuklas. On alanud viimane nädal Kongo külas.

Nimekiri tegemistest, ülesannetest ja kohtumistest seisab ootusvalmilt lauanurgal. Aeg lippab täpselt sama kiirelt nagu ikka. Aga asjad toimuvad Aafrika tempos- nii on ja jääbJ! Kuigi juhtub ka erandeid! Eile peale hommikusööki ma oma kambrikesse sisse ei saanud- sest võti lihtsalt ei keeranud. Alarmeerisin majapidajannat Rose`i , abivalmilt tõttas kohale ka kokk James ja ennäe kümne, ma kordan kümne minuti pärast oli kohal ka remondimees. 20 minutit hiljem oli lukusüdamik vahetud ja minul uued võtmed pihus. Kõik toimus nii kiiresti, et ma olin jahmunudJ! Aga väga tänulikJ!

Viimaste päevade eredate sündmuste hulka kuulub kindlasti ka tillukese kitsebeebi sünd meie aias. Laupäevase lõunaeine nautimise katkestas söögisaali tormanud ähmis Liina, kes teatas, et kohe-kohe on tilluke ime sündimas! Hiilisime siis aianurka piiluma, kuidas värske kitsemamma oma vastsündinud tallekest lootekotist vabastab ja karva puhastab. Kohe näha, et linnalapsed on maale sattunudJ!

Vaid umbes tunni jagu vana kitsebeebi teeb juba katseid 4-jalal seista:).
Foto Rita Vartiainen
On heameel teada anda, et oleme Kongo naistega jõudnud järgmise koolituseni- sedapuhku on vaatluse ja praktiseerimise all sheavõi puhas ning kvaliteetne tootmine. Reedel alanud koolitus pidi laupäeva õhtuks päädima laagerduma jääva võiga, aga kuna elektriga on viimastel päevadel olnud kehvad lood, siis jäi protsess jahvatamise juures poole peale. Aga loodame asjaga reedel ühele poole saada!

Milleks sheavõi hea on? Shea-puu ehk karite pähklitest õli tootmine on Lääne- Aafrikas naiste traditsiooniline oskus, mida antakse edasi emalt tütrele. Kosmeetikatootena hinnatakse shea-võid selle niisutava ja raviva toime tõttu. Või sisaldab A-, E- ja F- vitamiine ning palju rasvhappeid, seetõttu kaitseb nahka keskkonnakahjutuste eest ning toimib mikroobide ja põletikuvastaselt. Eriti väärtuslik on rafineerimata või, mille tootmine on aegnõudev käsitöö. Kohalikud naised kasutavad võid beebide õlitamiseks ja söögi valmistamiseks, Euroopas on või paljude kosmeetikatoodete väärtuslik koostisosa. MTÜ Mondo toetab Kongo naiste toimetulekut ja laste kooliskäimist sheavõid ostes- rohkem infot- www.muudmaailma.ee.

MTÜ Mondo müüb nii rafineerimata sheavõid kui ka lavendli ja pergamoti lisandiga

Auväärne sheapuu

Naabervallast on Kongo naisi tulnud koolitama madama Suzy,
kes juhib Bongo Sheavõitootjate Ühistut. 

Millest siis alustada? Eks ikka sheapähklite hankimisest! Kongo kandis on sheapuid siin-seal ka kasvamas näha, aga sel aastal on olnud üsna kehva saak. Koolituse jaoks kasutatavad pähklid osteti juba koortest puhastatud kujul- on küll kallim, aga puhastamise etapi saab vahele jätta.
Esmalt tuleb pähklid sorteerida, hallitanud viljad jäetakse kõrvale ja pestakse hiljem hoolikalt, et võid mitte rikkuda. Peale sorteerimist läbivad pähklid pesemise ja loputamise etapi, et tolmust ja prahist lahti saada.


Pähklite pesemine

Enne pähklite purustamist on oluline  viljade küljes olevast veest vabaneda-õnneks on keskpäevane Ghana päike praeahjuks hästi sobivJ!

Kuivamisprotsess

Pähklite purustamise juures saavad kõik koolitusel osalejad käed külge panna! Sel korral kasutame iidset kiviga toksimise meetodit, kuid ehk saabub peagi ka see päev, kui naiste veski ühendatakse küla vooluvõrku ja raske purustamistöö saab masina abil tehtud. Masina kasuks räägib ka töö puhtus- kividelt eraldub pähklitele jälle  tolmu ja mustust. Üle õue levib  magusa alatooniga lõhn-  shepähkli naturaalne lõhn on väga mõnus!
Kõik osalejad saavad käe külge panna!
Kes ütles, et tänapäeval enam iidseid tööriistu ei kasutata!

Purustatud sheapähkel

Kuumale keskpäevale vaatamata läidetakse lõkked ja algab pikk röstimisprotsess. Oluline on purustatud pähklisegu hoida pidevas liikumises ja mitte kõrbema lasta! Röstitud pähklimass kuivatatakse uuesti üle ja jahvatakse peeneks pulbriks. Pulbrist hakkab veega sõtkumise, segamise ja keetmise abil valmima või. Väga oluline osa on filtreerimisel ja settimisel- öeldakse, et või "magab":)! Või valmistaja kõll eriti magada ei saa, sest segu vajab liigutamiset iga paari tunni tagant! Viimane osa protsessist on tänu elektrikatkestusele veel oma silmaga nägemata, aga tõotab tulla 2 tihedat tööpäeva, et valmiks hea kvaliteedi ja omadustega sheavõi, mis siis alles valmistamise neljandal päeval pakitud saab!

Röstimismasin, mille alumises kastis praksub tuli

Väikestes padades röstimine
Lisame pähkleid!

Samal ajal, kui mõnel naisel on käed-jalad tööd täis, on enamus kogunenud seltskonnast päikese eest varju leidnud suue puu alla, kus siis juttu aetakse, lõunauinakut tehakse ja lapsi kasvatatakse. Aeg-ajalt antakse näpunäiteid ka käsitöö vallas!:)

Vabal hekel ei saa käed rüpes istuda, sest korvi punumine on alles pooleli.
Proua näitab, kuidas tugevamini ja tihedamalt punuda!
Uudistama tulnud lastega sujus pulli tegemine paremini kui inglise keeles suhtlemine!

Kasutasin tektis MTÜ Mondo avaldaud materjale shevõi kohta. Samuti on mitmedki fotoklõpsud tehtud Mondo töötaja Diana Tamme poolt, kes asub hetkel ka Kongo külas ja veab naistega seotud projekte. Aitähh  Diana! Sinuga koos töötamine ja Sinu tundma õppimine on olnud tõeline rõõm!

Kes punub hoolega korvi ja kes peab siestat:)!


On saabunud järjekordne sume suvine öö. Suured ritsikad ei lõpetagi siristamist ning keegi lindudest hõikab veel ka öö hakul häälekalt. Tuul on vaibunud, aga kas ka suund on muutunud?

Kallistan!

Triin


Kommentaare ei ole :

Postita kommentaar