kolmapäev, 16. september 2015

Trouble in paradise

Esmaspäev on tõeliselt kordaläinud. Algselt oli plaanis vaid Ayamfooya kliiniku külastus ja kohtumine Nabdami piirkonna terviseameti direktoriga. Päeva lõpuks suutsime külastada kõiki kolme kliinikut, lisaks Ayamfooyale ka Logre ja Pitanga ning ka terviseameti direktorit Nangodis. Arvestades Aafrika kultuuri eripärasid, olime täna  äga efektiivsed. Ilmselgelt olen väga rahul tänase päevaga.

Täna hommikul pidime külastama Ayamfooya kliinikut ja osa võtma sealsest iganädalasest personali koosolekust. Hea võimalus ennast tutvustada töötajatele ja näha kuidas toimub koosolek siinses kliinikus. Koosolek pidi algama kell kaheksa. Kohale jõudes kohtusime küll kliiniku juhatajaga, aga olime mööda pannud ühe väga olulise asjaga seoses ilmastikuga. Kuna kogu elu käib ilma (sealhulgas päikese) järgi, siis kuna hommikul veel sadas, oleksime pidanud teadma, et kõik plaanid lükkuvad veidi edasi. Siin tuleb ka ootamist harjutada - näiteks sisustad aega sellega, et lood uusi kontakte, teed märkmeid või vaatled kuidas teed ehitatakse... Iseenesest koosoleku pidamises ja arutatavates probleemides ei olnud midagi iseäralikku - samad mured, mis koduses keskkonnas - töötajate tööle hilinemine, töökohustuste mittetäitmine, korrektne välimus ja suur töökoormus. Kliiniku juhataja Thomas More tutvustas töötajatele uut lahendust tööluusi vähendamiseks - võetakse kasutusele töötajate tööle tulemise registreerimine. Vägagi tuttav võte :)

Jagage infot, mitte viirust! Ebola infoleht kliiniku seinal


Ayamfooya kliinik alustas tööd 1990. aastal ja sellel aastal on kliinikul 25. aastapäev ning seda planeeritakse suurejooneliselt tähistada. Planeeritakse töötajatele ühtemoodi riietust ja spetsiaalseid tervisealaseid üritusi kogukonnale. Nende täpse sisuga viime ennast kiiresti kurssi, et seda võimalust ära kasutada kasvõi oma plaanide tutvustamiseks või ühildamiseks. Aastapäeva tähistamine toimub juba 25. septembril, seega vaikselt hiilib ligi tunne, et väga kiireks hakkab minema... Tuleb jõuda end kohaliku (töö)eluga kurssi viia ja vajalike koolituste jaoks materjali kokku panna.

Teel koju Ayamfooya kliinikust. Kogunevad vihmapilved tähendavad, et varsti ei ole elektrit.

Kohtumine terviseameti direktoriga oli meeldiv ja saime aimu peamistest probleemidest, mis takistavad terviseedendust ja töö tõhustamist. Põhimõtteliselt saab kõik probleemid kokku võtta ühe sõnaga - RAHA. Nabdami piirkond on üks vaesemaid siinses regioonis. Riiklike kliinikute tööd segab oluliselt vahendite ja aparatuuri puudumine...

Logre ja Nangodi kliinik on riigikliinikud ja nende olukord on nii ja naa. Eks töökorralduse poole pealt saab aimu, kui lõpuks kliinikus tööl oleme. Peale tänaseid kohtumisi ootan kannatamatult millal saan kliinikutesse. Tuleb põnev aeg - esialgu vaatlejana ja siis juba tegutsedes koos kliiniku personaliga.


Päeva lõpetsime veetassimisega, sest selgus, et meil ja mujal külas pole vett. Nagu siin öeldakse water is finished... Tänu kohalikele inimestele juhatati meid ühe kooli kaevu juurde, kust tassisime esialgu veel käe otsas vee koduni umbes kilomeetri kaugusele. Kohalikele lastele pakkus palju nalja, et mingid valged naised käe otsas vett tassivad (küll me oma kaelad sama tugevaks nagu kohalikel saame ja varsti asju pea peal kanname)...

Kommentaare ei ole :

Postita kommentaar