laupäev, 15. oktoober 2016

Happy Global Handwashing Day!

Sel nädalal alustasin tööd oma uues baaskoolis, Zua Põhikoolis. Nagu ka teistes piirkonna koolides, on nende majas kuus põhikooliklassi ja kaks lasteaiaklassi. Õpetajaid on 11 ja õpilasi 400 ringis. Põhikooli ja keskkooli majad asuvad üksteisele väga lähedal ja kahe hoone vahel künka peal on suur-suur baobabipuu.
Vahetunni ajal siinsetel lastel liikumisest küll puudust ei ole.. neile meeldib mürada ja maadelda, palli mängida, rattaga sõita. Kui väljas on väga palav, saab klassis põrandale joonistatud lauamänge mängida. Vahetundidel kogunetakse ka baobabi alla, et mängida ja tantsida. Kui ma suudan välja mõelda mingi skeemi, kuidas lõpuks ometi videoid üles laadida, siis saan teile seda ka näidata :)
Zua kooli õpetajad on hästi toredad ja aktiivsed ning pakkusid sõpruskoolide projektideks mitmeid põnevaid ideid välja, need teeme järgmisel nädalal teoks.
Nädala alguses vaatlesin mitmeid tunde. Muuhulgas ka kunstitundi, kus 4. klassi õpilased kunstiõpetaja juhendamisel metsiku looduse teemalisi pilte joonistasid. Pildid tulid ilusad ja detsembris Eestisse tulles saan need Zua sõpruskooli toimetada.
Teisipäeval andsin 6. klassile spontaanse origami-töötoa. Pidin tundi vaatlema, aga õpetajatel oli koosolek ja õpilased passisid niisama klassis. Mingil hetkel hakkasid nad mulle oma paberist volditud töid näitama ja siis tegin aja sisustamiseks neile kiire tunni kure voltimisest. Osadel lastel tuli see väga hästi välja ja osadel oli rohkem pusimist, aga kõik said oma kured valmis ja olid enda üle väga uhked :)
6. klassiga tegime tutvumiseks veel ka loovtöö, kus õpilased kirjutasid dekoratiivses kirjas oma nime ja joonistasid-kirjutasid selle juurde ennast iseloomustavaid omadusi.
4. klassiga tegime reedel varjude joonistamise tunni ja valminud töödest panime klassi seinale värvilise näituse üles. 5. klassiga tegime maakunsti.
Kas teadsite, et täna, 15. oktoobril on ülemaailmne käte pesemise päev? Selle puhul kogunesid Zua Keskkooli õpilased ja nende vanemad reedel käte pesemise tähtsust käsitlevale loengule Baobabipuu all.
Laupäeval saadeti mind kultuurielamusena matustele. Zanlerigu külas maeti ühte väga tähtsat meest. Vanahärra oli Ghana esimese presidendi Kwame Nkrumah ihukaitsjana teeninud ja seetõttu väga austatud inimene. Telke ja istumiskohti oli mitmesajale inimesele ja külalisi toodi busside kaupa kohale. Palju oli mundris sõjaväelasi ja muidu tähtsa väljanägemisega rahvast. Kõige olulisemad külalised vurasid politseieskordi saatel oma säravate maasturitega kohale ning nende nimed ja tiitlid hõigati ka mikrofonis maha. Mulle jäi neist meelde ainult keegi Kindral Moskiito (kelle kohalolek inimestes silmnähtavat elevust tekitas). Uhketest autodest oli niipalju kasu, et lapsed said enda peegeldusi täies pikkuses imetleda ja igatsugu naljakaid poose võtta. Tulin esimest korda selle peale, et siin vist kodudes väga palju suuri peegleid ei ole ja see on arvatavasti ka põhjus, miks lapsed alati nii pöördesse lähevad, kui ma neist pilti teen. Vaatasime ära tseremoonia esimese osa, kus ümberkaudsete külade tantsukollektiivid oma küla tantse ja muusikat esitasid. Kahjuks nihutati siinsete matuste kõige olulisem osa, sõjatants, õhtusele ajale ja seda me ootama ei jäänud. Ehk õnnestub mul enne äraminekut seda kuskil mujal näha.
Ilmad muutuvad aina palavamaks ja senise 2-3 vihmasaju asemel sajab nädalas ainult korra. Enamusel põldudest on mais ja tume hirss juba koristatud ja sel nädalal nägin naisi juba ka riisi lõikamas. Päeval ringi liikudes lahmab higi ikka korralikult. Esmaspäeva hommikul pidin ilma hommikusöögita kooli kiirustama ja päeva lõpus andis see endast peapöörituse ja halva enesetundena märku. Vee joomist tuleb edaspidi ka tõsisemalt võtta :)

Nautige jahedat nädalavahetust ja peske hoolega käsi!

Zua kooli hommikune rivistus

Vaade Zua keskkoolile


Zua lapsed vahetunni ajal

Lauamängu mängimas


Lapsed baobabi all


Kunstitund


Origami töötoa järel


Õpilased oma nimedega


Õpilased oma nimedega


Varjujoonistused

Näitus varjujoonistustest

Varjujoonistused
Mõned maakunsti tööd


Käte pesemise loeng


Missa algus matusetseremoonial


Lapsed poosetamas :)

2 kommentaari :

  1. Mari, nii tore on lugeda sinu seiklustest. Ja veel toredam oli lugeda Zua kooli kätepesupäevast. Eelmisel aastal ise seal olles käisin Zua koolis koos Ayamfooya õe Brigetiga rääkimas lastele hügieenist ja tegime kätepesu harjutusi. Nii palju toredaid mälestusi tuli meelde. Edu sulle!
    Maarja

    VastaKustuta