neljapäev, 23. november 2017

Igapäevastest asjadest 2


Kangad, rõivad ja mood


Üks esimesi asju, mis Aafrikas silma jääb ja võlub, on riietuse täiesti teistmoodi mustrid ja värvigamma.

Kirjuis rõivais kirikulised
 
Need kangad on toodetud ja trükitud Ghanas
Ghanas toodetud ja trükitud puuvillane kangas on kuulus ning olnud riigile läbi aegade ekspordiartikliks. Eriti tuntud ja hinnatud on vahatrükiga kangad nn wax hollandais ehk algselt Hollandis Vlisco firma poolt väljatöötatud tehnoloogiaga toodetud kangas. Nende juures on ka Hollandis endas juba üle sajandi kasutatud Aafrikast ja Indoneesiast pärit värve ja mustreid.
Tegemist on kergelt vahatatud riiega, mis on eriti mugav kuuma ilmaga ja siinses kliimas kandmiseks, sest on õhuline ja ei määrdu kergesti. 

Ka vist kõik Eesti vabatahtlikud on endale mõne rõivaeseme sellest riidest ostnud või teha lasknud. Kuigi väikesi õmblustöökodasid on praktiliselt kõikjal ümberringi, lasevad Eesti vabatahtlikud Kongo külas õmmelda tavaliselt madam Georgina õmblusateljees. Maksavad nii kogemused kui kvaliteetne ja kiire töö.
Madam Georgina näitab kangamustrit, mida kutsutakse Angelina
Siinne mood on täiesti Aafrika enda oma, globaalsed maailmamoe trendid mõjutavad seda väga vähe. Ka modellid on pisut teistsugused, vähemalt naismodellid on üsna vormikad. Ilmsesti niisugused, kellega moe sihtgrupil – tervisest pakataval (meie mõttes küll pisut ülekaalulisel) ja pisut paremal järjel oleval gaanalannal on end kerge samastada.

Leheküljed moeajakirjast

Meestele õmbleb tavaliselt mees ja naistele naine

Kangatootmine on olnud oluline osa Ghana majandusest. Viimasel ajal tuuakse palju kangaid sisse Hiinast. Need on kõikuva kvaliteediga, aga mõnevõrra odavamad. Samuti toodab tänapäevane kiirmoe kultuur tohutus hulgas kasutatud rõivaid, mida siis suurtes kogustes Aafrikasse transporditakse, suretades sellega kohaliku rõivatööstuse välja. Viimase viie-kuue aastaga on Ghanas tööhõive kangatootmises vähenenud pea kahe kolmandiku võrra. See pole ainult Ghana probleem, mitmed Aafrika riigid üritavad kehtestada lausa second hand riiete impordikeelu. Iseasi muidugi, kas see tegelikkusega kohtudes võimalikuks osutub.
Turul müüdavad kangad on enamasti Hiina päritolu


Leidub ka päris Hollandis Vlisco poolt trükitud kangaid,
need on ca neli korda kallimad kui kohalikud


Pildistamine


Avalikus ruumis pildistamine muutub tänapäeval kogu aeg keerulisemaks. Seda nii autoõiguse vaidluste kui privaatsust puudutavate arusaamade muutumise tõttu. Inimeste pildistamisel eeldab praegune hea tava, et pildistatavad teavad, et neid pildistatakse ja on selleks oma nõusoleku andnud. Niimoodi meid, vabatahtlikke, ka instrueeritakse. Mööndes, et alati see siiski võimalik pole. Ja et siis jääb see, kas pilt kuidagi pildistatavat riivab või halvustavas valguses näitab, või siiski ei näita, pildistaja südametunnistuse otsustada. Eriti laste puhul.

Samas pole tegelikkust loomulikult peegeldavat pilti praktiliselt võimalik teha, kui pildistatavad teavad, et neid parajasti pildistatakse. Niikuinii on siin raske oma valge nahavärviga märkamatuks jääda, saati siis veel märkamatult pildistada. Samuti tehakse siin vahet, kas sa pildistad avalikus ruumis suure kaameraga või telefoniga. Esimesel juhul tekib pea alati küsimus, miks või mida sa nende piltidega teha kavatsed, telefoniga seda peaagu kunagi ei juhtu. Mistõttu ma pildistangi peamiselt ainult telefoniga. Oma peegelkaamera olen välja võtnud vaid turismipiirkonnas.

Selle pildi puhul ma küsisin luba, meestel oli ükskõik ja järgmisel hetkel ei pööranud nad mulle enam mingit tähelepanu
 
Selle pildi puhul ma ei küsinud luba,
noor naine oli oma mõtetes nii kinni, et ei pannudki lõpuks tähele, et teda pildistatakse

Selle pildi puhul tuldi mu käest küsima, et mis ma sellega teen, et kas ma tahan oma kodumaal näidata, kuidas nad siin ei ela nii hästi, kui teie omal maal .. ei, ütlesin ma, mind lihtsalt vaimustas siinne värvikirevus. Sellega jutt ka katki jäi.
 
Lapsed on nõus alati ja kogu aeg poseerima
vana muul on neist üpris tüdinud

Noored daamid poseerisid kõigepealt ise ja siis tõid oma nooremad õed-vennad ka pildi pealeInternet ja side


See on valdkond, mis areneb Ghanas tohutu kiirusega. Hetkel on siin nuppudega telefone pisut rohkem kui nutikaid ja igal juhul üritatakse siin veel maha müüa võimalikult palju läänes müümata jäänud nuppudega telefone. Aga see kõik muutub. 
Näiteks e-maili eriti ei kasutata - selle etapi on nad vahele jätnud, failid ja tekstilised sõnumid liiguvad peamiselt üle Whatsappi. Tahvlid ja laptopid on siiski üsna levinud ning kasutusel.

Mobiilne andmeside, eriti MTN, on Kongo külas täiesti talutav, Bolgas ja teistes suuremates linnades isegi väga hea. Wifit leiab siiski ainult internetipunktides, nimetatakse neid siin Internet Cafe, kuigi kohviga pole neis midagi pistmist.

Kongo küla internetipunkt on natuke nagu klubi. Siin saab surfata ja koduseks antud koolitöid teha või niisama natuke puhata.

Ghanasse tulemisel on mõistlik kaasa võtta kahe kaardipesaga telefon, sinna on mugav lisada kohalik telefonikaart võis siis lihtsalt vahetada oma kaart kohalik vastu. Seda saab teha esimeses ettejuhtuvas suuremas kaubamajas ja mõistlik on seda lasta teha kohalikul telefonikaardi müüjal. Kaardi installeerimine nõuab sinu ID sisestamist ja sellega ei tarvitse ise või väiksema koha müügiputka omanik hakkama saada. Teenusepaketi valimine nii keeruline pole, nii kohalikke- kui kaugekõnesid ja sõnumeid ja andmesidet müüakse ka eraldi teenustena. Mul on eraldi kuuajalised paketid kohalike kõnede jaoks ja andmeside jaoks, ja mõlemat krediiti uuendan sõltumatult. Kaugekõnede jaoks kasutan andmesidet üle Whatsappi või Skype´i. Kõlavahel vbl natuke hakib, aga pisut kõrgema koha peal on kõnekvaliteet laitmatu. MTN on parem kui Vodafon, aga mõlemad töötavad. See kõik on väga lihtne:

*134*_ _ # laed krediiti

*138# valid paketi – „bundle“ 

*124# vaatad palju krediiti järel on 

MTN modem on laptopi jaoks täiesti piisav ka Kongo külas

Parandamine
 
Kohalikud teevad palju ja seejuures suhteliselt keerukat käsitööd. Seejuures parandavad asju, mida meil juba ammu ei parandata või ka ei osata enam parandada. Need on oskused, mis Eestis on umbes põlvkonnaga kaduma läinud. Veel üheksakümnendate esimeses pooles oli meil peaaegu samamoodi. 
Siin aga pole peaaegu ükski veel asi nii katki, et teda veel kuidagi parandada ei saaks.


Väike mootoriparandus
Mobiiltelefonide parandus

 Plastikanumate parandaja-paikaja

Kommentaare ei ole :

Postita kommentaar